Atrakcje turystyczne

Znajdź atrakcje na mapie

Wyszukaj atrakcje

Podziemne Trasy Szczecina

Trudno powiedzieć
Podziemne Trasy Szczecina
Podziemne Trasy Szczecina
Podziemne Trasy Szczecina
Podziemne Trasy Szczecina
Podstawowe informacje Kolumba 1/6,
70-035 Szczecin
Telefon: 91..........pokaż
Bilety: ceny umiarkowane
Otwarte: czynne cały rok
Strona www: sc..........pokaż

Opis atrakcji

Pod dworcem PKP w Szczecinie usytuowany jest schron, zbudowany w czasie II wojny światowej. Niemcy, budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej do końca II wojny światowej.

Podziemne trasy Szczecina to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Jest to największy, przeciwlotniczy, cywilny schron w Polsce z tego okresu. W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941 roku. Schron posiada 2 500 m2 powierzchni całkowitej i 1 900 m powierzchni użytkowej. Po przejęciu go przez Polaków został zaadoptowany na schron przeciwatomowy.

Bezpośrednio po wojnie część podziemnych schronów i bunkrów była wykorzystywana, jako tymczasowe miejsca do życia w zrujnowanym Szczecinie. W wielu podziemiach do 1948 r. kryły się oddziały Werwolfu, czyli nazistowskich fanatyków prowadzących walkę podziemną na ziemiach utraconych przez Wehrmacht. Często zdarzało się, że gdy polskie wojsko lub milicja natrafiały na podziemne korytarze, to nie penetrowano ich, lecz wysadzano w powietrze, obawiając się wybuchu min, niewypałów oraz innych pułapek. Prawdopodobnie w Szczecinie nie ma jednego systemu podziemi, ale istnieje kilka kilometrów oddzielnych tuneli i setki pojedynczych, podziemnych budowli.

Podczas zwiedzania Podziemnej trasy Szczecina możemy zobaczyć rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, obejrzeć zrekonstruowane pomieszczenia i napisy a także dowiedzieć się więcej o technologii budowy schronów. Zobaczyć możemy także wiele wystaw prezentujących zdjęcia przedwojennego i powojennego Szczecina. Ale przede wszystkim są tu tunele, które wydają się nie mieć końca...

Na temat podziemi powstało wiele opowieści i legend, które nie zostały nigdy oficjalnie potwierdzone. Według nich całe miasto jest poprzecinane siecią podziemnych korytarzy, w których mogło się zmieścić tysiące ludzi, fabryki, szpitale, jeździły w nich samochody, pociągi. Pojawiają się także opowieści o istnieniu podziemnej autostrady aż do Berlina.

Niesamowita atmosfera tego miejsca może przyprawić o ciarki, szczególnie gdy posłucha się opowieści o życiu w schronie podczas nalotów. Jeśli interesujecie się historią II wojny światowej, to jest to obowiązkowy punkt programu w Szczecinie.

Informacje dodatkowe

Miasto Szczecin
Kategoria ciekawe miejsca, inne atrakcje

Położenie atrakcji

Pomorze Zachodnie
Kolumba 1/6, 70-035 Szczecin

Zobacz film

Komentarze

Zobacz także w okolicy

Kategoria ciekawe miejsca, inne atrakcje, parki rozrywki
Miasto Dziwnów
Kategoria zabytki, ciekawe miejsca, imprezy
Miasto Recław
Kategoria ciekawe miejsca, inne atrakcje
Miasto Szczecin