Proch i bród nad Brdą

Napisane przez

Długo zbieraliśmy się by wyruszyć na wyprawę to stolicy Kujaw. Ciągle jednak było jakoś nie po drodze. Ciekawiło nas Exploseum, wiele dobrego słyszałam o Muzeum Brudu i o samym mieście. Przyszedł jednak czas, że trzeba było gdzieś wyruszyć i wybór padł właśnie na Bydgoszcz.

Miasta jeszcze niezbyt licznie odwiedzanego i dzięki temu niezbyt zatłoczonego w sezonie turystycznym, ale jednak z niesamowitą atmosferą i wieloma atrakcjami.

Większość atrakcji turystycznych Bydgoszczy skupiona jest wokół rzeki Brdy. Panuje tu wyjątkowa atmosfera sprzyjająca spacerom wzdłuż bulwarów i rejsom.

bydgoszcz 20180811 001

Na Wsypie Młyńskiej można odwiedzić Muzeum Okręgowe z licznymi oddziałami, a nieopodal, na rynku znajduje się bardzo ciekawe i unikalne Muzeum Brudu. Tu dzieci twórczo mogą spędzić czas na warsztatach, przygotowując własne, oryginalne mydełko.

muzeum mydla i historii brudu 20180811 001

Ja jednak chciałabym opowiedzieć Wam o wyprawie do Exploseum, wyjątkowego miejsca związanego z Alfredem Noblem. Sam dojazd do tej dawnej fabryki chemicznej robi wrażenie – kierujcie się na drogowskazy. My oczywiście wybraliśmy się tak, aby zdążyć na pierwsze wejście. Jakoś tak mamy, że lubimy być pierwsi. Wiąże się to z wczesnym wstawaniem i chłopaki marudzą, że nie mogą się wyspać. Odsypiają podczas dojazdów do atrakcji. Jest to jakiś sposób na marudzące podczas wyprawy dzieci. Tak było i tym razem, jednak marudzenie młodszego zakończyło się jak tyko po raz pierwszy odezwał się nasz uroczy przewodnik.

exploseum bydgoszcz 20180811 006

Exploseum to miejsce gdzie możemy posłuchać i dotknąć historii. W latach 1939-1945 była to ogromna fabryka zbrojeniowa, kombinat produkcji prochu i wypełnienia amunicji. To tu podjęto produkcje nitrogliceryny.

exploseum bydgoszcz 20180811 017

Starsi zafascynowani historia usłyszą tu wiele opowieści o Alfredzie Noblu i drugiej wojnie światowej. Obejrzymy pozostałości po fabryce. A młodsi mogą poczuć klimat przebierając się w stroje z epoki.
Jest też możliwość postrzelania na „sucho” z karabinów a zmęczeni odpoczną oglądając film w niesamowitym kinie.

exploseum bydgoszcz 20180811 003

Polecamy do obejrzenia nasz film z wyprawy do Bydgoszczy. Pamiętajcie tylko wybierając się do Exploseum o wygodnym obuwiu, przyda się też ciepła bluza, bo monetami może być chłodno. I najważniejsze trzeba koniecznie zarezerwować telefonicznie bilety .

Media