Białystok - weekend w stolicy Podlasia

katedra_bialystok_20200606_003
muzeum_wojskowe_bialystok_20200606_002
muzeum_historyczne_bialystok_20200606_019
muzeum_farmacji_bialystok_20200606_010
palac_branickich_bialystok_20200606_011
palac_branickich_bialystok_20200606_038
palac_branickich_bialystok_20200606_041
1 2 3 4 5 6 7

Opis wycieczki

PAŁAC BRANICKICH -> OGRODY I PARK BRANICKICH -> MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI -> MUZEUM HISTORYCZNE BIAŁYSTOK -> MUZEUM WOJSKA -> KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP

Miasto, kojarzone z językiem esperanto, wielokulturowością i charakterystycznym akcentem, które zbudował intrygant marzący o królewskiej koronie. Te największe miasto północno-wschodniej Polski może pochwalić się nie tylko ciekawą historią ale i również niezwykłymi zabytkami i atrakcjami. Próżno tu szukać białych niedźwiedzi, czy słynnej baby z Podlasia, jest za to najokazalsza rezydencja magnacka XVIII wiecznej Polski zwana Wersalem Północy.

DZIEŃ 1 - BIAŁYSTOK BRANICKICH

PAŁAC I PARK BRANICKICH

adres JANA KILIŃSKIEGO 1, 15-089 BIAŁYSTOK Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. godziny www Cennik biletów wstępu bezpłatnie

Pałac Branickich, w sercu Białegostoku, jest najbardziej cennym i znanym zabytkiem miasta. Swoją architekturą nawiązuje do pałaców królów francuskich, stąd nazywany bywa "Wersalem Północy" lub "Wersalem Podlasia". Porównania te zawdzięcza nie tylko urzekającej do dziś bryle, ale także z przepychem urządzonym wnętrzom oraz otaczającym go pięknym ogrodom i parkowi.

Jan Klemens Branicki był typowym przedstawicielem XVIII-wiecznej magnaterii z jej licznymi przywarami. W historii zapisał się jako średnio zdolny polityk i intrygant marzący o królewskiej koronie. Zasłynął z polowania na niedźwiedzia, które zorganizował… w pałacowych ogrodach, a które zakończyło się kąpielą króla w parkowej sadzawce.

Podobnie jak w Wersalu tak i w Pałacu Branickich na uwagę zasługują ogrody urządzone są w stylu francuskim. Piętrowy podział terenu wokół pałacu na ogrody Górny i Dolny powstał w końcu XVII wieku i jest widoczny do dziś. Część górna ogrodu ma kształt regularnego czworoboku i styka się bezpośrednio z pałacem. Zieleń ogrodu stanowiła przedłużenie i uzupełnienie architektury budynku.

Charakterystyczną cechą ogrodu jest symetria dwuboczna względem alejki głównej biegnącej przez środek. Do obsadzania ogrodu, sprowadzano roślinność z całej Europy: róże, cytryny, pomarańcze. Obecne ogrody zajmują zaledwie piątą część terenu, jaki posiadali Braniccy. Na kolumnach, przy alejkach stoją białe rzeźby mitycznych bogów i bogiń. Spacerując po ogrodach warto zwrócić uwagę na Pawilon pod Orłem, zrekonstruowany zgodnie z ryciną datowaną na połowę XVIII wieku.

Obok pałacu Branickich, już w 1748 roku powstał teatr, który jest uważany za pierwszy teatr na polskiej ziemi (powstał 17 lat wcześniej niż Teatr Narodowy w Warszawie).

Wzdłuż alei głównej urządzono osiem bukszpanowych, równo przystrzyżonych kwater, wysypanych białym i czerwonym piaskiem. W czasach świetności, ogród ozdobiony był 200 rzeźbami wykonanymi z piaskowca i malowanego na biało drewna. Zgodnie z osiemnastowieczną zasadą rzeźby zostały ustawione naprzeciw siebie parami, a figury w rzędzie - na przemian, kobieca i męska.

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI

adres JANA KILIŃSKIEGO 1, 15-089 BIAŁYSTOK Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

W prawym skrzydle Pałacu Branickich, w którym pierwotnie znajdowały się min. apartamenty medyków dworskich, powstało w 2011 roku Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Można tu obejrzeć eksponaty związane z rozwojem medycyny na terenie Podlasia. Znajdują się tu kolekcje chirurgiczne, rentgenowskie, stomatologiczne, okulistyczne i farmaceutyczne.

Pierwsza część ekspozycji poświęcona jest dawnemu aptekarstwu z terenu Podlasia z przełomu XIX i XX wieku. Możemy tu obejrzeć naczynia i narzędzia do wytwarzania surowców i leków, oryginalne meble apteczne, leki wytwarzane przez polskie i zagraniczne fabryki i laboratoria chemiczno-farmaceutyczne. Wagi, fiolki, termometry, księgi i podręczniki apteczne ale także i aparaturę do destylacji spirytusu, bo apteka była ongiś multifunkcjonalna. Można tam było nie tylko zamówić leki, ale i atrament do pisania czy lak do lakowania butelek.

Szczególną wartość edukacyjną mają też zadziwiające kolekcje przedmiotów połkniętych i wciągniętych nosem przez człowieka. Szok! Co ciekawe, kolekcja ta jest ciągle rozbudowywana o nowe, niewiarygodne eksponaty z białostockich szpitali.

Prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy wchodzimy do dawnego gabinetu dentystycznego. Stare fotele, żelazna spluwaczka, nożna wiertarka dentystyczna… brrr… I te nazwy narzędzi jak z horroru rozwieracz szczękowy z przytrzymywaczem języka, dźwignia do korzeni dolnych i górnych, łyżeczka zębodołowa… i wiele innych, równie ciekawych.

Mniej drastyczne, choć dalej nie budzące zbytniego zaufania, są pozostałe gabinety lekarskie. Okulistyczny – z rozwórką powiek i powiekotrzymaczem, rentgenowski – z aparatami i specyficznymi fartuchami i rękawicami.

W zrekonstruowanym szpitalu polowym oprócz materiałów opatrunkowych zobaczyć można również aparat do lewatywy, która w XVIII i XIX wieku wydawała się być lekiem na całe zło, oraz wysłuchać mrożących krew w żyłach opowieści o chirurgii, która jeszcze nie tak strasznie dawno polegała głównie na amputacjach, a chirurg nie był lekarzem.

ZOO BIAŁYSTOK

adres PODLEŚNA 4, 15-227 BIAŁYSTOK Orientacyjny czas zwiedzania 1-1,5 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatnie

Mieści się on w Parku Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na kształt obiektu i usytuowanie dookoła niego głównej alejki dla zwiedzających obiekt dostępny jest przez cały rok.

Większą część Akcentu ZOO zamieszkują zwierzęta parzystokopytne (kuc szetlandzki, konik polski, muflon, żubr, owca domowa, sarna, lama, koza karłowata domowa, jak, osioł domowy, daniel płowy, jeleń). Ponadto w ogrodzie znajdują się takie zwierzęta jak niedźwiedź brunatny, dzik, lis, jenot, ryś europejski. Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowią ptaki. Przeważają te z rodziny kurowatych tj. bażanty łowny, złoty i srebrny, kura domowa oraz kaczka domowa i gęś gęgawa, garbonosa, bernikla kanadyjska, łabędź niemy i czarny, paw, kruki, puchacze, puszczyki, myszołów zwyczajny i kilka bocianów.

DZIEŃ 2 - HISTORYCZNE CENTRUM

MUZEUM HISTORYCZNE

adres WARSZAWSKA 37, 15-062 BIAŁYSTOK Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

W dawnej kamienicy mieszczańskiej, wybudowanej przez fabrykancką rodzinę Lurie, znajduje się Muzeum Historyczne. Możemy w niej zobaczyć jak żyli i mieszkali bogaci mieszczanie Białegostoku na początku XX wieku a także poznać historię i rozwój miasta, w czasach jego rozkwitu.

Wizytę w muzeum zaczynamy od zapoznania się z historią XVIII wiecznego Białegostoku. 20 minutowy spektakl opowiada, przy użyciu świateł i dźwięku, historię i codzienne życie mieszkańców. Makieta przedstawia miasto w okresie największego rozkwitu. Słynęło wówczas jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzała powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Wiernie odwzorowano usytuowanie poszczególnych budynków, a także materiały, z których zostały wykonane i rzeźbę terenu.

O majętności gospodarza świadczył również potężny sejf, w którym oprócz gotówki, złota i akcji, przechowywano również broń.

W pozostałych pomieszczeniach urządzona została ekspozycja, przedstawiająca wnętrze XX wiecznego mieszkania bogatego białostocczanina. Po obu stronach jadalni znajdowały się saloniki. Bordowy, był jednocześnie pokojem recepcyjnym. To tu spotykali się zaproszeni goście, by zanim zasiądą do stołu, prowadzić miłą rozmowę. Salonik błękitny służył do poobiedniej sjesty. Pito tu herbatę parzoną w samowarze, słuchano muzyki i rozmawiano. Kolejne dwa pomieszczenia to część prywatna właścicieli. W buduarze pani domu odpoczywała, poprawiała toaletę, oddawała się lekturze. Gabinet pana domu był miejscem pracy. Białostoccy przemysłowcy prowadzili swe interesy w kantorach lecz ważnych partnerów przyjmowali w domu.

MUZEUM WOJSKA

adres JANA KILIŃSKIEGO 7, 15-089 BIAŁYSTOK  Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Muzeum Wojska to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy fani militariów. Zapoznacie się tu nie tylko z ewolucją umundurowania i wyposażenia wojskowego ale także poszerzycie wiedzę o wydarzeniach historycznych regionu, rozgrywających się w trakcie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz w okresie II Rzeczypospolitej.

W największej sali znajduje się wystawa poświęcona militarnym dziejom Podlasia i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Zobaczyć tu możemy naturalnej wielkości dioramy przedstawiające żołnierzy różnych armii biorących udział w II wojnie światowej oraz ich broń i wyposażenie. Całość w niezwykły sposób uzupełnia komiksowa dekoracja ścian nadająca całości niezwykłą otoczkę.

KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP

adres KOŚCIELNA 2, 15-087 BIAŁYSTOK Orientacyjny czas zwiedzania 30 min. 

Stary kościół farny powstał w latach 1617 – 1626. w miejscu istniejących wcześniej kościołów drewnianych. Zwiedzający białostocką katedrę nieprzypadkowo zwracają uwagę na jej podobieństwo do praskiej katedry w Warszawie. Zostały one bowiem zaprojektowane przez tego samego architekta – Józefa Dziekońskiego. Już z daleka widać dwie wysokie wieże z czerwonej cegły, wznoszące się na wysokość 72,5 metra.

Kiedy w połowie XIX wieku świątynia nie mogła pomieścić już wszystkich wiernych, zwrócono się do władz carskich o wyrażenie zgody na budowę nowego kościoła. Po 40 latach udzielono pozwolenia ale tylko na dostawienie przybudówki. W 1900 roku rozpoczęto więc budowę, a po 6 latach powstała "przybudówka" wielokrotnie większa od wcześniejszej świątyni.

Do wnętrza trójnawowej bazyliki prowadzą szerokie schody, a przed wejściem stoją figury Św. Piotra i Pawła oraz pomnik Św. Jana Pawła II. Wewnątrz przykuwa uwagę przebogaty ołtarz główny, który przedstawia przede wszystkim scenę Wniebowzięcia. W bocznych skrzydłach ołtarza możemy zobaczyć wyrzeźbione także inne sceny z życia Najświętszej Maryi Panny.

 

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć zabytki, muzea i skanseny, zamki i pałace, kościoły i sanktuaria
Dla kogo? szukających spokoju, dwojga, rodzin z dziećmi, seniorów

Lokalizacja

Podlasie i Kurpie
Białystok

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz