Gniezno na weekend

katedra_gniezno_20160822_011
parowozownia_gniezno_30-06-2019_002
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_020
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_002
katedra_gniezno_20160822_001
katedra_gniezno_20160822_009
katedra_gniezno_20161002_017
katedra_gniezno_20160822_002
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_007
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Opis wycieczki

Miasto, które każdemu znającemu chociaż pobieżnie historię, kojarzy się przede wszystkim z siedzibą władców piastowskich oraz jako historyczna pierwsza stolica. Ale miasto to, to nie tylko dystyngowane zabytki z zamierzchłych czasów.

Dzień 1 - Początki Polski i techniki

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 4km; 20 min

MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO

adres KOSTRZEWSKIEGO 1, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Jeśli chcecie poznać historię początków polskiej państwowości, podaną w atrakcyjnej formie projekcji 3D, musicie odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa ukazuje rolę Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości oraz akcesję państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej.

Ekspozycja obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów, detale architektoniczne, rzeźby średniowieczne, kopie regaliów królewskich i insygniów władzy kościelnej, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca”, a także dokumenty, pieczęcie i bulle.

PAROWOZOWNIA GNIEZNO

adres SKŁADOWA 1, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1,5 godz. godziny www Cennik biletów wstępu www

Historia jednej z największych parowozowni w Polsce rozpoczęła się w 1875 roku, zaledwie trzy lata po wybudowaniu linii kolejowej z Poznania do Bydgoszczy i Torunia.

Dziś parowozownia jest mozolnie remontowana i przystosowywana dla turystki staraniem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Dzięki grupie pasjonatów udało się udostępnić do zwiedzania jedną z hal oraz teren wokół zabudowań.

Bardzo ciekawie przedstawiają się dwie hale wachlarzowe, w których przeprowadzane były wszelkie pracy przy lokomotywach. Przed halą znajduje się obrotnica, dzięki której lokomotywy mogły dostać się na odpowiednie stanowisko. W ramach zajęć fizycznych podczas zwiedzania, możecie ją poobracać siłą własnych mięśni.

We wnętrzu jednej z hal wachlarzowych znajduje się niewielka wystawa. Niestety nie ma tam jeszcze żadnego parowozu ale możemy zobaczyć lokomotywę spalinową i dźwig kolejowy, część z pozostałego wyposażenia oraz kilka drobnych eksponatów związanych w koleją.

MUZEUM ZABYTKÓW KULTURY TECHNICZNEJ

adres WRZESIŃSKA 49/B/4, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Co można zobaczyć w muzeum? Właściwie to łatwiej by było wymienić czego tu nie ma. Zaczynamy od sprzętu wojskowego, w końcu jesteśmy na terenie koszar. Radiostacje, czapki i mundury, maski przeciwgazowe w tym rarytas - maska dla konia, oraz inny drobny sprzęt niezbędny każdemu żołnierzowi.

Podczas zwiedzania otrzymacie sporą porcję ciekawostek, choćby jak wysłać sms z telefonu z obrotową tarczą, usłyszycie mnóstwo zagadek i pytań, na które odpowiedzi nie są tak oczywiste jak by się wydawało.

Kolejna część wystawy to sprzęty domowe. Żelazka z duszą, samowary, wagi, maszyny do pisania, aparaty fotograficzne, rzutniki, telefony czyli wszystko co ułatwiało życie w przeszłości i ułatwia obecnie, choć w nowocześniejszym wydaniu.

Największe jednak wrażenie robi wystawa motocykli. Junaki, Sokoły, Javy czy nawet motorynki mają już swoje lata ale mają też duszę. Z każdym z nich związana jest jakaś niesamowita historia, którą na pewno usłyszycie od przewodnika.

Dzień 2 - Króliki i królowie

Orientacyjny czas przejścia między atrakcjami 3-4 godz.

BAZYLIKA PRYMASOWSKA SANKTUARIUM ŚW. WOJCIECHA

adres WZGÓRZE LECHA, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1,5 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej i najcenniejszy zabytek Gniezna. Położona na historycznym Wzgórzu Lecha była miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Była także świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus czy Zjazd Gnieźnieński.
Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem. Nawę główną i prezbiterium otacza 14 kaplic kryjących nagrobki arcybiskupów.

W podziemiach katedry eksponowane są fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce. Można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I.

Przy wieży południowej znajduje się dawne wejście główne do katedry, gdzie widoczne są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 r., ufundowane prawdopodobnie przez Mieszka III Starego, zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie. Drzwi składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia Św. Wojciecha.

MUZEUM ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ

adres KOLEGIATY 2, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, mieszczące się tuż obok Katedry, na Wzgórzu Lecha, jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego, gromadzącego przez wieki najcenniejsze przedmioty materialne, służące sprawowaniu Kultu.

Wystawa stała Muzeum obejmuje przede wszystkim ekspozycję bogatego skarbca Katedry Gnieźnieńskiej. Do najcenniejszych zabytków muzeum należą zbiory złotnictwa kościelnego z wieków od X do XIX. Wystawiona jest też pomniejszona replika srebrnego sarkofagu św. Wojciecha i złocony "Relikwiarz Ramienia" świętego.

KRÓLIKI I STARE MIASTO

adres STARE MIASTO, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 2-3 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatnie

Pierwsza stolica i miejsce koronacji królów. To stąd rozpoczęło się krzewienie nowej wiary na ziemiach Piastów, powstała pierwsza archidiecezja i pochowany został św. Wojciech. Spacerując po starym mieście niemal co krok natkniecie się na zabytki związane z historią Polski. Jednym z nich jest Gnieźnieńska Starówka.

Najlepszymi przewodnikami po Gnieźnie będą – króliki, których rzeźby umieszczono w miejscach, nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta. Zobaczycie królika Szofera symbolizującego pierwszy w Gnieźnie salon samochodowy, Skrybę, który upamiętnia piszących i przepisujących księgi w klasztorze franciszkanów, Degustatora – wspominającego słynną Gnieźnieńską Fabrykę Wódek i Likierów, Rajce Miejskiego z czasów lokacji miasta na prawie niemieckim czy wreszcie Żużlowca wspominającego tradycje żużlowe Startu Gniezno.

Lokalizacja

Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska
Gniezno

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz