Białystok Pana, Wójta i Plebana
Opis wycieczki
MUZEUM HISTORYCZNE BIAŁYSTOK -> MUZEUM WOJSKA -> KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP
1,5 km; 20 min.
Chcecie zobaczyć jak żyli i mieszkali bogaci mieszczanie na początku XX wieku? Jakich kosmetyków używała Pani domu i co trzymał w sejfie gospodarz? Zobaczycie także, co wychodzi z połączenia munduru, broni i komiksu.
MUZEUM HISTORYCZNE
WARSZAWSKA 37, 15-062 BIAŁYSTOK
1 godz.
www
www
W dawnej kamienicy mieszczańskiej, wybudowanej przez fabrykancką rodzinę Lurie, znajduje się Muzeum Historyczne. Możemy w niej zobaczyć jak żyli i mieszkali bogaci mieszczanie Białegostoku na początku XX wieku a także poznać historię i rozwój miasta, w czasach jego rozkwitu.
Wizytę w muzeum zaczynamy od zapoznania się z historią XVIII wiecznego Białegostoku. 20 minutowy spektakl opowiada, przy użyciu świateł i dźwięku, historię i codzienne życie mieszkańców. Makieta przedstawia miasto w okresie największego rozkwitu. Słynęło wówczas jako jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzała powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Wiernie odwzorowano usytuowanie poszczególnych budynków, a także materiały, z których zostały wykonane i rzeźbę terenu.
O majętności gospodarza świadczył również potężny sejf, w którym oprócz gotówki, złota i akcji, przechowywano również broń.
W pozostałych pomieszczeniach urządzona została ekspozycja, przedstawiająca wnętrze XX wiecznego mieszkania bogatego białostocczanina. Po obu stronach jadalni znajdowały się saloniki. Bordowy, był jednocześnie pokojem recepcyjnym. To tu spotykali się zaproszeni goście, by zanim zasiądą do stołu, prowadzić miłą rozmowę. Salonik błękitny służył do poobiedniej sjesty. Pito tu herbatę parzoną w samowarze, słuchano muzyki i rozmawiano. Kolejne dwa pomieszczenia to część prywatna właścicieli. W buduarze pani domu odpoczywała, poprawiała toaletę, oddawała się lekturze. Gabinet pana domu był miejscem pracy. Białostoccy przemysłowcy prowadzili swe interesy w kantorach lecz ważnych partnerów przyjmowali w domu.
MUZEUM WOJSKA
JANA KILIŃSKIEGO 7, 15-089 BIAŁYSTOK
1 godz.
www
www
Muzeum Wojska to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy fani militariów. Zapoznacie się tu nie tylko z ewolucją umundurowania i wyposażenia wojskowego ale także poszerzycie wiedzę o wydarzeniach historycznych regionu, rozgrywających się w trakcie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz w okresie II Rzeczypospolitej.
W największej sali znajduje się wystawa poświęcona militarnym dziejom Podlasia i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Zobaczyć tu możemy naturalnej wielkości dioramy przedstawiające żołnierzy różnych armii biorących udział w II wojnie światowej oraz ich broń i wyposażenie. Całość w niezwykły sposób uzupełnia komiksowa dekoracja ścian nadająca całości niezwykłą otoczkę.
KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP
KOŚCIELNA 2, 15-087 BIAŁYSTOK
30 min.
Stary kościół farny powstał w latach 1617 – 1626. w miejscu istniejących wcześniej kościołów drewnianych. Zwiedzający białostocką katedrę nieprzypadkowo zwracają uwagę na jej podobieństwo do praskiej katedry w Warszawie. Zostały one bowiem zaprojektowane przez tego samego architekta – Józefa Dziekońskiego. Już z daleka widać dwie wysokie wieże z czerwonej cegły, wznoszące się na wysokość 72,5 metra.
Kiedy w połowie XIX wieku świątynia nie mogła pomieścić już wszystkich wiernych, zwrócono się do władz carskich o wyrażenie zgody na budowę nowego kościoła. Po 40 latach udzielono pozwolenia ale tylko na dostawienie przybudówki. W 1900 roku rozpoczęto więc budowę, a po 6 latach powstała "przybudówka" wielokrotnie większa od wcześniejszej świątyni.
Do wnętrza trójnawowej bazyliki prowadzą szerokie schody, a przed wejściem stoją figury Św. Piotra i Pawła oraz pomnik Św. Jana Pawła II. Wewnątrz przykuwa uwagę przebogaty ołtarz główny, który przedstawia przede wszystkim scenę Wniebowzięcia. W bocznych skrzydłach ołtarza możemy zobaczyć wyrzeźbione także inne sceny z życia Najświętszej Maryi Panny.
Nie lubisz czytać - obejrzyj
Dodatkowe informacje o wycieczce
Lokalizacja
Białystok
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz