Dęblin i Puławy

Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
Dęblin i Puławy
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Opis wycieczki

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 24 km, 25 min

Puławy i Dęblin to miasta, które bardziej kojarzymy z ogromnych zakładów azotowych i słynnej Szkoły Orląt, z której wychodzą ponoć jedni z najlepszych na świecie pilotów. Zdarza się, że przejeżdżacie w pobliżu tych miejscowości, podróżując do Kazimierza Dolnego, Lublina czy Nałęczowa. Okazuje się jednak, że oba te miasta mają także do zaoferowania turystom nie lada atrakcje.

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH

adres LOTNIKÓW POLSKICH 1, 08-530 DĘBLIN Orientacyjny czas zwiedzania 1.5-2 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

To jedyne miejsce, gdzie będziecie mogli poczuć się jak na wielkim, wojskowym lotnisku i poznać ponad 100 letnią historię polskiego lotnictwa. Złośliwi twierdzą wręcz, że w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dysponuje największą flotą samolotów wojskowych nad Wisłą. Wprawdzie maszyny są już uziemione, ale robią niesamowite wrażenie.

Muzeum znajduje się na niewielkim fragmencie kompleksu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Tuż za ogrodzeniem możecie podpatrzeć młodych adeptów lotnictwa podczas zajęć.

Tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich sił powietrznych, pokazuje wystawa „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Zaaranżowane scenografie z użyciem postaci, rekwizytów i muzealiów, symbolicznie podkreślają tło historyczne w poszczególnych częściach wystawy.

Najważniejszym eksponatem muzealnym jest niewątpliwie, sztandar – relikwia — Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Sztandar wykonany w Wilnie w 1940 roku, pierwotnie miał dotrzeć do Francji, jednak z powodu wojennych okoliczności trafił do Wielkiej Brytanii.

Oprócz wystawy głównej, w muzeum można obejrzeć też wystawę plenerową. Wiele osób przyjeżdża tu właśnie z tego względu. Znajduję się tu ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jest jedną z najmłodszych atrakcji Lubelszczyzny, ale przyciąga co roku rzesze miłośników militariów, lotnictwa i zwykłych turystów, skuszonych fascynującą kolekcją tego wszystkiego, co kiedyś po polskim niebie latało.

PAŁAC I PARK, MUZEUM CZARTORYSKICH

adres CZARTORYSKICH 8, 24-100 PUŁAWY Orientacyjny czas zwiedzania 1,5-2 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Zespół pałacowy to najpiękniejsza budowla Puław. Został wzniesiony według barokowego projektu Tylmana z Gameren w latach 1676-1679. W okresie 1785-1810 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym, według projektu Chrystiana Piotra Aignera. Na przełomie wieku XVIII i XIX następuje szczyt rozwoju pałacu, za sprawą Izabeli i Adama Czartoryskich, wprowadzili oni wiele nowatorskich zmian oraz stworzyli ważny ośrodek życia kulturalnego i politycznego. Kres puławskiego ośrodka to czasy powstania listopadowego. Wówczas dobra uległy konfiskacie a Czartoryscy udali się na emigrację. Dziś funkcjonuje tu między innymi Muzeum Czartoryskich.

Muzeum Czartoryskich w Puławach jest młodą placówką, ale z ponad 200-letnią tradycją. To tu w 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska udostępniła Świątynię Sybilli – panteon chwały narodowej, która stała się pierwszym polskim muzeum narodowym i jednocześnie jednym z najstarszych w Europie

Prezentowana w Muzeum kolekcja, podkreśla szeroki zakres zainteresowań kolekcjonerskich rodziny Czartoryskich. W salach ekspozycyjnych zaprezentowane są niezwykłej klasy pamiątki, związane z historią Polski m.in. militaria, wśród których podziwiać można zbroję husarską czy szablę króla Stanisława Leszczyńskiego. Ponadto, zaprezentowane zostały również tarcze honorowe oraz przedmioty związane z osobą Tadeusza Kościuszki. Szeroki wybór pamiątek zgromadzonych na wystawie to również sentymentalne drobiazgi fundatorki muzeum, wśród których podziwiać można m.in. gałązkę cedru posadzonego przy grobie Jerzego Waszyngtona, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki czy pukiel włosów króla Zygmunta Starego.

Księżna Izabela w młodości znana była ze swobody obyczajów, wśród jej kochanków byli m.in. król Stanisław August Poniatowski i Nikołaj Repnin, poseł rosyjski w Warszawie. W dobie Sejmu Czteroletniego księżna była ważną postacią obozu patriotycznego.

Założony w XVIII wieku park pałacowy jest piękny sam w sobie, leży nad wiślaną skarpą, a do tego kryje wiele ciekawych, zabytkowych obiektów. Swoją obecną formę, w romantycznym stylu angielskim, zyskał w XIX wieku za sprawą Izabeli Czartoryskiej. Takie naturalne ogrody spodobały się jej szczególnie podczas jej podróży do Anglii i Szkocji. Sprowadziła nawet specjalnie angielskiego ogrodnika, który miał jej pomóc w tworzeniu parku.

Najbardziej znanym obiektem w parku jest Świątynia Sybilli. To okrągła budowla będąca odwzorowaniem świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Nad wejściem litery układają się w napis Przeszłość — Przyszłości, który określał przeznaczenie budynku. Księżna Czartoryska gromadziła w nim pamiątki po wielkich Polakach, które niedługo później stały się eksponatami w pierwszym muzeum w Polsce.

Pałac i Park Czartoryskich w Puławach to idealne miejsce na spędzenie popołudnia. Można się tutaj wiele nauczyć o historii Polski, przyjrzeć mieszance styli architektonicznych lub przyjść z koszem piknikowym i posiedzieć nad rzeką.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć muzea i skanseny, fortyfikacje i obiekty militarne
Dla kogo? rodzin z dziećmi, seniorów, odkrywców, poszukiwaczy tajemnic i historii

Lokalizacja

Roztocze i Lubelszczyzna
Dęblin

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz