Elbląg i Kanał Elbląski
Opis wycieczki
35 km; 25 min.
Oooo, statek ? jedzie? Słyszeliście to kiedyś z ust dzieci ?? Od razu ciśnie się sprostowanie, że statkiem ? się płynie, a jedzie się samochodem ?. Ale czy na pewno? Zabierzemy Was dziś w okolice, najniżej ⬇ położonego miasta w Polsce, wymienianego już w V wieku w księgach ? Orozjusza. Sprawdzimy, na co przełożyło się 2,5 tony złota ?, podpowiemy jak zamienić złoty pierścionek ? na statek pasażerski ?, odwiedzimy jedyną w swoim rodzaju kościelną ścieżkę oraz opowiemy jakie skarby ? kryją dawne latryny ?.
STATEK CYRANKA REJS PO KANALE ELBLĄSKIM
DRULITY 19, 14-400 DRULITY
2-6 godz. w zależności od trasy
www
www
Przygodę z Kanałem Elbląskim najlepiej rozpocząć na spokojnej przystani w Drulitach, gdzie cumują statki Cyranka i Cyraneczka, i gdzie w przeciwieństwie do słynnego Buczyńca, nie będzie problemu z zaparkowaniem samochodu a i czas oczekiwania można sobie umilić małym piknikiem na trawce.
Całkowita długość kanału z odgałęzieniami wynosi prawie 152 km i pokonuje prawie 100 m różnicy poziomów.
Rejs to świetna rozrywka, pozwalająca nie tylko na odpoczynek i zrelaksowanie się, ale też sporą dawkę wiedzy, nie tylko o fizyce czy hydrologii, ale też życiowych mądrości przekazywanych przez niesamowitego kapitana i członków załogi statku Cyranka.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE
BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA 11, 82-300 ELBLĄG
1.5-2 godz.
www
www
Pierwsze kroki w Elblągu warto skierować, i to nie tylko ze względu na duży i bezpłatny parking tuż przy starówce, do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, które gromadzi swoje zbiory od blisko 150 lat. Siedzibą są dwa budynki będące dawniej częścią krzyżackiego podzamcza.
To co według nas najciekawsze, znajduje się w budynku Podzamcza. Mamy tu prawdziwy przekrój historii okolic Elbląga. Osada Truso, Goci, Jaćwingowie, dawny Elbląg ukryty pod ziemią i ten bardziej współczesny, związany z burzliwą historią tych ziem na przestrzeni ostatniego stulecia. A co najważniejsze, jest to prezentowane w niezwykle ciekawy i nowatorski sposób, do którego coraz częściej przekonują się Polskie muzea.
STARE MIASTO
STARY RYNEK, 82-300 ELBLĄG
2-4 godz.
24h/7
bezpłatne
Czas najwyższy wybrać się na Elbląską starówkę, która do połowy lat 60 była morzem ruin i gruzów zniszczonych przez rosyjskie działa oraz późniejszą rozbiórkę dokonywaną po 1945 r. dla odbudowy Warszawy. Nieliczne, częściowo zachowane i zrekonstruowane budowle powoli odzyskują dawny blask.
To właśnie tu prowadzone były na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe. Na podstawie ogromnej ilości wydobytych zabytków, od XII do XIX wiecznych, wiadomo jak wyglądało życie codzienne dawnych elblążan, jak mieszkali, pracowali, bawili się, ubierali, co jedli.
W centralnym punkcie starówki znajduje się Katedra św. Mikołaja, której początki sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków była ona kilkakrotnie przebudowywana, w tym po raz ostatni po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku. Do ciekawszych zabytków we wnętrzu należy m.in. chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników.
Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga jest XIV-wieczna Brama Targowa. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Z Bramą Targową związana jest legenda o Piekarczyku, który uratował miasto przecinając linę podtrzymującą bronę w Bramie Targowej. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik stojący przed bramą.
Elbląska Starówka to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście lub okolicy. Można tu podziwiać historyczny układ urbanistyczny, często usłyszeć o jakimś kolejnym cennym znalezisku albo po prostu wypić tu dobre piwo czy zjeść coś smacznego.
Nie lubisz czytać - obejrzyj
Dodatkowe informacje o wycieczce
Lokalizacja
Elbląg
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz