Elbląg i Kanał Elbląski

kanal_elblaski_20200726_040
kanal_elblaski_20200726_017
kanal_elblaski_20200726_041
muzeum_archeologiczne_elblag_20200725_018
muzeum_archeologiczne_elblag_20200725_015
muzeum_archeologiczne_elblag_20200725_026
starowka_elblag_20200725_007
starowka_elblag_20200725_002
starowka_elblag_20200725_010
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Opis wycieczki

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 35 km; 25 min.

Oooo, statek ? jedzie? Słyszeliście to kiedyś z ust dzieci ?? Od razu ciśnie się sprostowanie, że statkiem ? się płynie, a jedzie się samochodem ?. Ale czy na pewno? Zabierzemy Was dziś w okolice, najniżej ⬇ położonego miasta w Polsce, wymienianego już w V wieku w księgach ? Orozjusza. Sprawdzimy, na co przełożyło się 2,5 tony złota ?, podpowiemy jak zamienić złoty pierścionek ? na statek pasażerski ?, odwiedzimy jedyną w swoim rodzaju kościelną ścieżkę oraz opowiemy jakie skarby ? kryją dawne latryny ?.

STATEK CYRANKA REJS PO KANALE ELBLĄSKIM

adres DRULITY 19, 14-400 DRULITY Orientacyjny czas zwiedzania 2-6 godz. w zależności od trasy Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Przygodę z Kanałem Elbląskim najlepiej rozpocząć na spokojnej przystani w Drulitach, gdzie cumują statki Cyranka i Cyraneczka, i gdzie w przeciwieństwie do słynnego Buczyńca, nie będzie problemu z zaparkowaniem samochodu a i czas oczekiwania można sobie umilić małym piknikiem na trawce.

Całkowita długość kanału z odgałęzieniami wynosi prawie 152 km i pokonuje prawie 100 m różnicy poziomów.

Rejs to świetna rozrywka, pozwalająca nie tylko na odpoczynek i zrelaksowanie się, ale też sporą dawkę wiedzy, nie tylko o fizyce czy hydrologii, ale też życiowych mądrości przekazywanych przez niesamowitego kapitana i członków załogi statku Cyranka.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE

adres BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA 11, 82-300 ELBLĄG Orientacyjny czas zwiedzania 1.5-2 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Pierwsze kroki w Elblągu warto skierować, i to nie tylko ze względu na duży i bezpłatny parking tuż przy starówce, do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, które gromadzi swoje zbiory od blisko 150 lat. Siedzibą są dwa budynki będące dawniej częścią krzyżackiego podzamcza.

To co według nas najciekawsze, znajduje się w budynku Podzamcza. Mamy tu prawdziwy przekrój historii okolic Elbląga. Osada Truso, Goci, Jaćwingowie, dawny Elbląg ukryty pod ziemią i ten bardziej współczesny, związany z burzliwą historią tych ziem na przestrzeni ostatniego stulecia. A co najważniejsze, jest to prezentowane w niezwykle ciekawy i nowatorski sposób, do którego coraz częściej przekonują się Polskie muzea.

STARE MIASTO

adres STARY RYNEK, 82-300 ELBLĄG Orientacyjny czas zwiedzania 2-4 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatne

Czas najwyższy wybrać się na Elbląską starówkę, która do połowy lat 60 była morzem ruin i gruzów zniszczonych przez rosyjskie działa oraz późniejszą rozbiórkę dokonywaną po 1945 r. dla odbudowy Warszawy. Nieliczne, częściowo zachowane i zrekonstruowane budowle powoli odzyskują dawny blask.

To właśnie tu prowadzone były na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe. Na podstawie ogromnej ilości wydobytych zabytków, od XII do XIX wiecznych, wiadomo jak wyglądało życie codzienne dawnych elblążan, jak mieszkali, pracowali, bawili się, ubierali, co jedli.

W centralnym punkcie starówki znajduje się Katedra św. Mikołaja, której początki sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków była ona kilkakrotnie przebudowywana, w tym po raz ostatni po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku. Do ciekawszych zabytków we wnętrzu należy m.in. chrzcielnica pochodząca z 1387 roku i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników.

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga jest XIV-wieczna Brama Targowa. Budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Z Bramą Targową związana jest legenda o Piekarczyku, który uratował miasto przecinając linę podtrzymującą bronę w Bramie Targowej. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik stojący przed bramą.

Elbląska Starówka to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście lub okolicy. Można tu podziwiać historyczny układ urbanistyczny, często usłyszeć o jakimś kolejnym cennym znalezisku albo po prostu wypić tu dobre piwo czy zjeść coś smacznego.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć Jeziora, Morze, Zabytki, Muzea i skanseny
Dla kogo? Aktywnych, Szukających spokoju, Dwojga, Rodzin z dziećmi, Seniorów, Szukających wrażeń

Lokalizacja

Suwalszczyzna, Warmia i Mazury
Elbląg

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz