Gniezno - króliki, parowozy i cuda techniki

parowozownia_gniezno_30-06-2019_002
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_020
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_002
stare_miasto_gniezno_30-06-2019_001
muzeum_techniki_gniezno_30-06-2019_001
1 2 3 4 5

Opis wycieczki

PAROWOZOWNIA GNIEZNO -> MUZEUM ZABYTKÓW KULTURY TECHNICZNEJ -> W POGONI ZA KRÓLIKIEM

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 4 km; 10 min  Orientacyjny czas przejścia między atrakcjami 3 km; 2-3 godz.

Miasto, które każdemu znającemu chociaż pobieżnie historię, kojarzy się przede wszystkim z siedzibą władców piastowskich oraz jako historyczna pierwsza stolica. Ale miasto to, to nie tylko dystyngowane zabytki z zamierzchłych czasów. Pokażemy wam miejsce, w którym nauczycie się konstruować latarkę i dowiecie się jak wysłać SMS z telefonu z obrotową tarczą. Odwiedzimy jedną z największych w Polsce parowozowni oraz powiemy co łączy króla z królikiem. Zapraszamy na jeden dzień w Gnieźnie.

PAROWOZOWNIA GNIEZNO

adres SKŁADOWA 1, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1,5 godz. godziny www Cennik biletów wstępu www

Historia jednej z największych parowozowni w Polsce rozpoczęła się w 1875 roku, zaledwie trzy lata po wybudowaniu linii kolejowej z Poznania do Bydgoszczy i Torunia.

Dziś parowozownia jest mozolnie remontowana i przystosowywana dla turystki staraniem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Dzięki grupie pasjonatów udało się udostępnić do zwiedzania jedną z hal oraz teren wokół zabudowań.

Bardzo ciekawie przedstawiają się dwie hale wachlarzowe, w których przeprowadzane były wszelkie pracy przy lokomotywach. Przed halą znajduje się obrotnica, dzięki której lokomotywy mogły dostać się na odpowiednie stanowisko. W ramach zajęć fizycznych podczas zwiedzania, możecie ją poobracać siłą własnych mięśni.

We wnętrzu jednej z hal wachlarzowych znajduje się niewielka wystawa. Niestety nie ma tam jeszcze żadnego parowozu ale możemy zobaczyć lokomotywę spalinową i dźwig kolejowy, część z pozostałego wyposażenia oraz kilka drobnych eksponatów związanych w koleją.

MUZEUM ZABYTKÓW KULTURY TECHNICZNEJ

adres WRZESIŃSKA 49/B/4, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Co można zobaczyć w muzeum? Właściwie to łatwiej by było wymienić czego tu nie ma. Zaczynamy od sprzętu wojskowego, w końcu jesteśmy na terenie koszar. Radiostacje, czapki i mundury, maski przeciwgazowe w tym rarytas - maska dla konia, oraz inny drobny sprzęt niezbędny każdemu żołnierzowi.

Podczas zwiedzania otrzymacie sporą porcję ciekawostek, choćby jak wysłać sms z telefonu z obrotową tarczą, usłyszycie mnóstwo zagadek i pytań, na które odpowiedzi nie są tak oczywiste jak by się wydawało.

Kolejna część wystawy to sprzęty domowe. Żelazka z duszą, samowary, wagi, maszyny do pisania, aparaty fotograficzne, rzutniki, telefony czyli wszystko co ułatwiało życie w przeszłości i ułatwia obecnie, choć w nowocześniejszym wydaniu.

Największe jednak wrażenie robi wystawa motocykli. Junaki, Sokoły, Javy czy nawet motorynki mają już swoje lata ale mają też duszę. Z każdym z nich związana jest jakaś niesamowita historia, którą na pewno usłyszycie od przewodnika.

W POGONI ZA KRÓLIKIEM

adres STARE MIASTO, 62-200 GNIEZNO Orientacyjny czas zwiedzania 2-3 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatnie

Pierwsza stolica i miejsce koronacji królów. To stąd rozpoczęło się krzewienie nowej wiary na ziemiach Piastów, powstała pierwsza archidiecezja i pochowany został św. Wojciech. Spacerując po starym mieście niemal co krok natkniecie się na zabytki związane z historią Polski. Jednym z nich jest Gnieźnieńska Starówka.

Najlepszymi przewodnikami po Gnieźnie będą – króliki, których rzeźby umieszczono w miejscach, nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta. Zobaczycie królika Szofera symbolizującego pierwszy w Gnieźnie salon samochodowy, Skrybę, który upamiętnia piszących i przepisujących księgi w klasztorze franciszkanów, Degustatora – wspominającego słynną Gnieźnieńską Fabrykę Wódek i Likierów, Rajce Miejskiego z czasów lokacji miasta na prawie niemieckim czy wreszcie Żużlowca wspominającego tradycje żużlowe Startu Gniezno.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć zabytki, muzea i skanseny
Dla kogo? aktywnych, szukających spokoju, rodzin z dziećmi, seniorów, odkrywców

Lokalizacja

Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska
Gniezno

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz