Gniezno - pierwsza stolica Polski
Opis wycieczki
MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO -> BAZYLIKA PRYMASOWSKA SANKTUARIUM ŚW. WOJCIECHA -> MUZEUM ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ
1,2 km; 20 min
Co łączy miejsce pochówku św. Wojciecha, francuski magazyn i hitlerowską salę koncertową?, gdzie znajduje jeden z największych skarbców katedralnych, w którym zobaczyć możecie kielich żony Mieszka I czy relikwiarz ramienia św. Wojciecha? A może chcielibyście zobaczyć historię początków Polski w 3D? Zapraszamy na jeden dzień w Gnieźnie.
MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO
KOSTRZEWSKIEGO 1, 62-200 GNIEZNO
1 godz.
www
www
Jeśli chcecie poznać historię początków polskiej państwowości, podaną w atrakcyjnej formie projekcji 3D, musicie odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa ukazuje rolę Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości oraz akcesję państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej.
Ekspozycja obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów, detale architektoniczne, rzeźby średniowieczne, kopie regaliów królewskich i insygniów władzy kościelnej, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca”, a także dokumenty, pieczęcie i bulle.
BAZYLIKA PRYMASOWSKA SANKTUARIUM ŚW. WOJCIECHA
WZGÓRZE LECHA, 62-200 GNIEZNO
1,5 godz.
www
www
Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej i najcenniejszy zabytek Gniezna. Położona na historycznym Wzgórzu Lecha była miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Była także świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus czy Zjazd Gnieźnieński.
Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem. Nawę główną i prezbiterium otacza 14 kaplic kryjących nagrobki arcybiskupów.
W podziemiach katedry eksponowane są fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce. Można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, odkryte podczas badań archeologicznych relikty budowli kamiennej z końca IX wieku, a także fragmenty murów bazyliki Mieszka I.
Przy wieży południowej znajduje się dawne wejście główne do katedry, gdzie widoczne są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 r., ufundowane prawdopodobnie przez Mieszka III Starego, zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie. Drzwi składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia Św. Wojciecha.
MUZEUM ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ
KOLEGIATY 2, 62-200 GNIEZNO
1 godz.
www
www
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, mieszczące się tuż obok Katedry, na Wzgórzu Lecha, jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego, gromadzącego przez wieki najcenniejsze przedmioty materialne, służące sprawowaniu Kultu.
Wystawa stała Muzeum obejmuje przede wszystkim ekspozycję bogatego skarbca Katedry Gnieźnieńskiej. Do najcenniejszych zabytków muzeum należą zbiory złotnictwa kościelnego z wieków od X do XIX. Wystawiona jest też pomniejszona replika srebrnego sarkofagu św. Wojciecha i złocony "Relikwiarz Ramienia" świętego.
Nie lubisz czytać - obejrzyj
Dodatkowe informacje o wycieczce
Lokalizacja
Gniezno
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz