JURAPARK W KRASIEJOWIE

JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
JURAPARK W KRASIEJOWIE
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Opis wycieczki

JURAPARK KRASIEJÓW -> PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA

Jak powstała ziemia?, co to był ten wielki wybuch?, jak tworzyły się galaktyki i jak powstało życie na ziemi? Skąd się wzięły dinozaury i dlaczego wyginęły? Odpowiedzi na te nurtujące pytania będziecie mogli znaleźć w Park Nauki i Rozrywki w pod opolskim Krasiejowie.

JURAPARK KRASIEJÓW

adres UL. 1 MAJA 10, 46-040 KRASIEJÓW czas zwiedzania 2-4 godz. cennik www godziny otwarcia www

Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wygląda na to, że żyć się bez nich nie da. Dlatego wszelkiego rodzaju parki wielkich gadów wyrastają jak grzyby po deszczu. W takim razie, czym różni się Krasiejów od innych? Park nastawiony jest bardziej na edukację niż rozrywkę, zatem więcej tu historycznych faktów i prezentacji multimedialnych, choć jest tu również plac zabaw i park rozrywki.

Pierwszą atrakcją jest Tunel Czasu, w którym odbywamy podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Przeniesiemy się w czasy wielkiego wybuchu, będziemy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Na Waszych oczach narodzi się Ziemia, powstanie atmosfera i pierwsze formy życia. Zajrzycie w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. Obejrzycie wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety.

Po zapoznaniu się z początkami wszechświata, czas rozpocząć wędrówkę wśród dinozaurów. Prawie 70 gatunków – około 200 modeli naturalnej wielkości czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone są liczne plansze z fotografiami roślin i informacjami o erze dinozaurów.

Lokalizacja parku, wbrew pozorom, nie jest przypadkowa. Krasiejów zasłynął ze stanowiska paleontologicznego, które zostało odkryte na terenie wyrobiska starej cegielni i późniejszej kopalni odkrywkowej iłu. To właśnie tutaj, cały czas prowadzone są wykopaliska, które zaowocowały niezwykłymi znaleziskami z przeszłości. Około 225 milionów lat temu były tu bagniste tereny położone nad brzegiem wielkiego jeziora. Obszar był najprawdopodobniej porośnięty przez kilkumetrowe skrzypy, paprocie oraz słodkowodne glony.

Zachowując chronologię poszczególnych okresów ery dinozaurów, dalej spotykamy wielkie prehistoryczne gady. Są wśród nich mięsożercy i wegetarianie, prawdziwe olbrzymy i małe jaszczurki, długoszyje, skrzydlate i wyposażone w kołnierz gady. Mimo, iż to tylko świetnie wykonane repliki, czasem ciarki przebiegają po plecach. Wszystko jest bardzo ciekawie zaaranżowane i z wielką ochotą przechodzi się pomiędzy kolejnymi makietami.

W trakcie badań odkryto wiele interesujący skamieniałych szczątków, które występują w dwóch warstwach. W pierwszej - głównie szczątki zwierząt wodnych takich jak Fitozaur i Metopozaur. Skamieniałe szczątki tego ostatniego, można obejrzeć w Pawilonie Paleontologicznym. Metopozaur to jedno ze zwierząt wodnych najliczniej żyjących na późno-triasowych mokradłach. Prawdopodobnie żyły przy dnie płytkich zbiorników, gdzie czatowały na przepływające ryby. W drugiej warstwie występują głównie kości zwierząt lądowych. I właśnie w tym pokładzie odnaleziono kości, które należały najprawdopodobniej do dinozaura, któremu nadano nazwę Silesaurus Opolensis, co znaczy „śląski jaszczur z Opola”. Jest to najstarszy roślinożerny przedstawiciel linii dinozaurów i najstarszy pradinozaur w Europie.

Gdy już przebrniecie przez wieki historii dinozaurów, czas na chwilę odpoczynku nad wodą, a właściwie to pod wodą. W Prehistorycznym Oceanarium możecie zobaczycie jak dawno, dawno temu wyglądało życie pod wodą. Podziwiamy powolnie przepływające prehistoryczne gady, które wyginęły setki milionów lat temu. I najważniejsze, nie przegapcie ostatniego ekranu – to przysłowiowa “wisienka na torcie”.

Po pełnym wrażeń zwiedzaniu, możecie odpocząć w strefie gastronomicznej lub jeśli jesteście z dziećmi, wybrać się na duży plac zabaw, aby nabrać sił przed dalszymi atrakcjami jakie oferuje Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA

adres UL. 1 MAJA 10, 46-040 KRASIEJÓW czas zwiedzania 2-4 godz. cennik www godziny otwarcia www

Drugą atrakcją, którą oferuje Krasiejowski kompleks jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Wcielając się w rolę temponautów (podróżników w czasie) cofniecie się o 66 milionów lat w przeszłość, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.

Futurystyczny budynek nawiązuje do hangaru pojazdów kosmicznych i rzeczywiście, wewnątrz odbędziecie kosmiczną podróż w czasie i przestrzeni. Miesza się tu nowoczesna technologii, projekcje 3D i fizyczna rzeczywistość w taki sposób, że niejednokrotnie trzeba chwili by odróżnić co jest projekcją a co rzeczywistością.

Trzon ekspozycji stanowią Okna Prehistorii. Jest ich 13, a każde przedstawia zupełnie inne dzieje Ziemi. Ujrzycie w nich m.in.: zagładę dinozaurów, pierwszą rodzinę na długo przed tym, jak nazwaliśmy ją podstawową komórką społeczną, karłów i gigantów, zobaczycie, jak rodziła się pierwsza miłość i jak wyglądał pierwszy pogrzeb. Dowiecie się, jak polowano na mamuty i jak powstawała sztuka.

W czasie zwiedzania zobaczycie też najstarszą mumię ludzką pochodzącą z przed ponad 5 tys. lat, znalezioną na północ od dzisiejszego Bolzano we Włoszech.

Część wystawy poświęcone jest rozwojowi naczyń, sztuki czy pisma. Wystawy są zrobione z wielką dbałością o detale i autentycznością.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć parki rozrywki
Dla kogo? szukających spokoju, rodzin z dziećmi, szukających wrażeń

Lokalizacja

Dolny Śląsk i Opolszczyzna
Krasiejów

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz