Kraina wygasłych wulkanów

Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
Kraina wygasłych wulkanów
1 2 3 4 5 6 7 8

Opis wycieczki

Orientacyjny czas przejazdów pomiędzy atrakcjami 32 km, 1,5 godz.

Jeszcze parę milionów lat temu miejsce to przypominało piekło. Słońce nie mogło przedrzeć się przez dym i popioły wyrzucane z setek wulkanicznych kominów. Odwiedzamy dziś Krainę Wygasłych Wulkanów a w niej zamek, w którym w średniowieczu odbywały się najsłynniejsze na Śląsku turnieje rycerskie, a w czasach nowożytnych był świadkiem spektakularnego porwania hitlerowskiego dygnitarza. Pokażemy pozostałości po wulkanie, które uchodzą za jedno z miejsc ukrycia Złota Wrocławia, a na zakończenie odwiedzimy zagrodę, w której przez zabawę zdobędziecie wiedzę o wulkanach i innych zjawiskach geologicznych.

ZAMEK GRODZIEC

Adres GRODZIEC 111; 59-516 GRODZIEC  Orientacyjny czas zwiedzania 1.30 min  Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Zbudowany na bazaltowym wzgórzu, na wysokości 389 m n.p.m. jest najlepiej zachowanym zamkiem w Krainie Wygasłych Wulkanów. Średniowieczny Zamek Grodziec szczyci się od lat niepowtarzalnym klimatem i ogromną popularnością wśród turystów.

Podczas II Wojny Światowej zorganizowano na zamku jedną ze skrytek Grundmanna. Znajdowała się tam składnica, która zawierała Miejskie Zbiory Sztuki z Wrocławia i zbiory Biblioteki Państwowej w Berlinie. Pod koniec wojny zbliżający się front nie skłonił byłego ambasadora do wyjazdu. Ufny w dawne kontakty był w Grodźcu w chwili wejścia Armii Czerwonej. Stary glejt MSZ Związku Radzieckiego i fotografie z czasów pobytu na placówce, na których pozował wspólnie z wysokimi rangą oficerami, sprawiły, że czerwonoarmiści bali się go, niektórzy wręcz oddawali honory. Nie zdążyli jednak wywieźć go do Rosji, bowiem 21 lutego do pałacu weszli potajemnie niemieccy komandosi, którzy pod groźbą śmierci wyprowadzili von Dirksena i pod osłoną nocy przerzucili za linię frontu. Po zakończeniu wojny ostatni dziedzic Grodźca wyjechał do Bawarii, gdzie w 1955 roku zmarł.

Obecnie zespół zamkowy składa się z malowniczego zamku górnego i obszernego, zalesionego dziś przedzamcza. Zabudowa zamku wysokiego tworzy nieregularny sześciobok z elementami dominującymi w postaci wieży północnej i potężnego donżonu. Pierwsze i drugie piętro pałacu pełniły funkcje rezydencjalne, o czym świadczą bogato zdobione otwory okienne, dawniej wypełnione witrażami.

ORGANY WIELISŁAWSKIE

Adres RZECZNA; 59-540 SĘDZISZOWA Orientacyjny czas zwiedzania 20-40 min Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatne

Góra Wielisławka, na której południowym stoku znajdują się organy, przypomina o wulkanicznej historii regionu. W Górach i na Pogórzu Kaczawskim można obserwować pozostałości po trzech kolejnych okresach aktywności wulkanicznej. Wylewająca się z wnętrza ziemi magma szybko stygła na powierzchni tworząc obecne skały porfirowe.

Wielisławka uchodzi za jedno z bardziej prawdopodobnych miejsc ukrycia Złota Wrocławia. Jadący z Wrocławia konwój po przejechaniu przez Złotoryję zniknął gdzieś w okolicach Wielisławki. Za ukryciem skarbu w tym miejscu przemawia nie tylko fakt, że w kamieniołomie łatwo było ukryć kosztowności. Kluczem jest osoba Herberta Klose, oficera policji niemieckiej, który właśnie pod tą górą zamieszkał po wojnie. Był fałszywym weterynarzem posługującym się podrobionymi dokumentami. A tak naprawdę, według kontrwywiadu, działał w grupie odpowiedzialnej za trzymanie w tajemnicy miejsca ukrycia skarbu i pilnowanie go przed przypadkowym odkryciem.

Organy ciągną się na odcinku kilkudziesięciu metrów, jednak w początkowej i środkowej części są najbardziej urokliwe, a piszczałki najbardziej czytelne. Osobliwością organów jest to, że porfir niezwykle rzadko przybiera formy pionowe, a takie właśnie możemy podziwiać. Rzadkość, bo inne organy jakie spotkamy na Pogórzu Kaczawskim będą już wykonane ze skały bazaltowej.

SUDECKA ZAGRODA EDUKACYJNA

Adres DOBKÓW 66; 59-540 DOBKÓW Orientacyjny czas zwiedzania 1-1.30 godz.  Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia to najlepszy sposób nauki, a wiedza zdobyta w ten sposób zostaje na całe życie. Gdzie indziej, jak nie w Krainie Wygasłych Wulkanów, można zobaczyć symulacje wulkanów strzelających w niebo lawą czy przeżyć trzęsienie ziemi na specjalnej platformie? Możecie tu uczyć się i bawić jednocześnie przy wykorzystaniu gier, cyfrowych modeli i ruchomych makiet.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć Góry, Zamki i pałace, Ścieżki przyrodnicze
Dla kogo? Aktywnych, Dwojga, Rodzin z dziećmi, Seniorów, Odkrywców, Poszukiwaczy tajemnic i historii, Szukających wrażeń

Lokalizacja

Dolny Śląsk i Opolszczyzna
Dobków, 59-540

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz