Radom i okolice

muzeum_wsi_radomskiej_20180707_020
muzeum_wsi_radomskiej_20180707_029
muzeum_wsi_radomskiej_20180707_016
muzeum_malczewskiego_radom_20180707_005
muzeum_malczewskiego_radom_20180707_033
muzeum_malczewskiego_radom_20180707_047
sciezka_krolewskie_zrodla_20180707_004
sciezka_krolewskie_zrodla_20180707_002
sciezka_krolewskie_zrodla_20180707_018
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Opis wycieczki

MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO -> MUZEUM WSI RADOMSKIEJ -> REZERWAT ŹRÓDŁA KRÓLEWSKIE

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 41 km; 1 godz.

Miasto położone w południowej części województwa mazowieckiego, w widłach rzek Wisły i Pilicy, jeden z większych ośrodków miejskich Mazowsza. Słynął z produkcji broni, obuwia, papierosów i maszyn do szycia oraz strajku robotników z czerwca 1976 r, obecnie najbardziej znany z pokazów lotniczych Air Show i nie do końca sprawnie działającego lotniska. Ale, to także miasto, które może pochwalić się bogatą przeszłością i atrakcjami turystycznymi.

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

adres UL. SZYDŁOWIECKA 30, 26-600 RADOM Orientacyjny czas zwiedzania 1,30-2 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Na powierzchni 32 hektarów prezentowane jest 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego ziemi radomskiej. Na terenie Muzeum znajduje się pięć chłopskich zagród, dwa dwory szlacheckie, kościół, dzwonnica, wiatraki, kuźnie i olejarnia. Muzealne budynki zostały wkomponowane w typowy dla południowego Mazowsza krajobraz.

We wnętrzu oryginalnej, XIX wiecznej, sześciobocznej stodoły z Grójca, wzorowanej na stodołach wielkoruskich, obejrzeć możemy jedyną w kraju kolekcją ciągników chłopskiej roboty tzw. SAM-ów, składanych przez polskich rolników od początków XX wieku.

Dumą skansenu jest jedna z największych w Polsce kolekcja uli i barci pszczelarskich. W zbiorach są takie rarytasy, jak: XVIII-wieczne ule kłodowe, XIX-wieczne dzierżony oraz ul Dziewicy Polskiej.

MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO

adres RYNEK 11, 26-600 RADOM Orientacyjny czas zwiedzania 1-1,5 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Główną atrakcją muzeum jest ekspozycja malarstwa urodzonego w Radomiu Jacka Malczewskiego. Obejrzeć możemy najbardziej charakterystyczne prace autora, w tym duża kolekcję autoportretów i obrazów przedstawiających jego najbliższych. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów muzeum i prywatnych kolekcji.

W korytarzu łączącym budynek obejrzeć możemy Galerię Malarstwa Polskiego na którą składają się 64 prace wybitnych polskich artystów min. Juliana Fałata, Józefa Mechoffera czy Leona Wyczółkowskiego, przedstawiające malarstwo polskie końca XIX i początku XX w.

W zaaranżowanych na salon pomieszczeniach możemy obejrzeć kolekcję jednej z najznamienitszych rodzin dawnego Radomia – Pinno. W skład kolekcji wchodzi ok 700 przedmiotów zebranych przez pięć pokoleń rodziny.

Oprócz wystaw artystycznych w muzeum jest ciekawa ekspozycja przyrodnicza. Możemy na niej zobaczyć dioramy pokazujące ekosystemy przyrodnicze ziemi radomskiej. Dopełnieniem wystawy jest Gabinet Przyrodnika z XIX w. inspirowany miejscem pracy Edwarda Białoskórskiego –organizatora pierwszej radomskiej ekspozycji przyrodniczej. Liczne okazy prezentowane są zgodnie z ówczesną manierą w przeszklonych szafach. Zobaczymy tu bogatą reprezentację ptaków i ssaków.

REZERWAT ŹRÓDŁA KRÓLEWSKIE

adres 26-670 AUGUSTÓW KOŁO RADOMIA Orientacyjny czas zwiedzania 1,5-2 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatne

Nazwa ścieżki pochodzi od uroczyska leśnego "Źródło Królewskie". Ścieżka przebiega przez las, a na długości około 500 m biegnie wzdłuż rzeczki Zagożdżonki. Składa się z trzech łączących się fragmentów, możliwych do zwiedzania oddzielnie.

Spragnieni będą również mogli napić się wody ze Źródła miłości, z którego według legendy, pił wodę sam król Władysław Jagiełło, wielokrotnie przebywając w tej okolicy.

Długość trasy, poprowadzonej w dużej części drewnianymi mostkami, to 3 km. Znajduje się przy niej 11 tablic informacyjnych. Spacer najdłuższą trasą zajmuje ok 2 godzin. Na całej długości znajdują się punkty widokowe i ławeczki, jeśli chcielibyście przysiąść na chwilę i kontemplować piękno krajobrazu.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć muzea i skanseny, ścieżki przyrodnicze
Dla kogo? aktywnych, szukających spokoju, dwojga, rodzin z dziećmi, seniorów

Lokalizacja

Warszawa, Mazowsze i Ziemia Łódzka
Radom

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz