Suwałki

Suwałki
Suwałki
Suwałki
Suwałki
Suwałki
Suwałki
Suwałki
1 2 3 4 5 6 7

Opis wycieczki

Orientacyjny czas przejścia między atrakcjami 2 km, 30 min

Uznawane za polski biegun zimna Suwałki, to miasto położone w północno-wschodniej Polsce, tuż przy granicy z Litwą. Dzięki niepowtarzalnym walorom klimatycznym, czystszemu powietrzu oraz unikalnemu klimatowi i bliskości jezior, Suwałki są idealnym miejscem dla ceniących sobie zdrowie i wypoczynek. Atrakcyjność miasta podnosi położenie w bezpośredniej bliskości Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu wiele kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych, pieszych i ścieżek edukacyjnych. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej i dla szukających wytchnienia od cywilizacyjnego zgiełku.

MUZEUM OKRĘGOWE

adres TADEUSZA KOŚCIUSZKI 81, 16-402 SUWAŁKI Orientacyjny czas zwiedzania 1-2 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Zanim wybierzemy się na spacer po Suwałkach, warto poznać tło historyczne. O ile historia miasta to niewiele ponad cztery stulecia, to już w przypadku całego regionu możemy mówić o przeszłości sięgającej kilku lub nawet kilkunastu tysięcy lat. A nie ma lepszego miejsca na zapoznania się z historią jak Muzeum Okręgowe.

Zaczynamy więc suwalską podróż w czasie. A rozpoczynamy ją w lodowej jaskini sprzed kilkunastu tysięcy lat, gdzie zobaczymy pierwsze narzędzia wyrabiane przez pierwotnych mieszkańców ze znajdującego się na tym terenie krzemienia. Płynnie przebrniemy kolejne tysiąclecia, by zatrzymać się na chwilę przy rekonstrukcji szałasu sprzed 10 tys. lat, gdy życie na terenie Suwalszczyzny sprzyjało egzystencji wędrownych łowców, rybaków i zbieraczy.

Kolejnym przełomowym okresem na Suwalszczyźnie, było pojawienie się Bałtów w połowie pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, a wraz z nimi pierwszych budowli obronnych. Był to okres, gdy kwitł handel z prowincjami rzymskimi i germańskimi. Wraz z Bałtami przenosimy się do wczesnego średniowiecza, gdy krystalizuje się plemię Jaćwingów i powstają grody obronne, w tym najbardziej imponujący na Górze Zamkowej w Szurpiłach. Cztery stulecia panowania Jaćwingów na Suwalszczyźnie, kończą wyprawy krzyżackie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o plemionach Jaćwieskich i Pruskich Suwalszczyzny, zapraszamy do naszego wcześniejszego filmu o tych bitnych plemionach. Link znajdziecie w zakładce i opisie filmu.

My tymczasem przenosimy się, wraz z wystawą, do czasów działalności wigierskich kamedułów, której zwieńczeniem była lokacja Suwałk jako miasta. Po kolejnych 200 latach rozpoczyna się złoty wiek Suwałk, związany z gwałtownym rozwojem w XIX wieku, kiedy to zlokalizowano tu władze wojewódzkie. Kolejna część wystawy pokazuje burzliwe wydarzenia międzywojenne, w tym konflikt polsko-litewski o przynależność Suwalszczyzny, z podkreśleniem roli, jaką odegrał tutejszy garnizon wojskowy.

Ostatnia część wystawy to okres represji w czasie II wojny światowej, wysiedlenia ludności żydowskiej, aresztowania i egzekucje oraz okres powojennej budowy socjalizmu na ziemi suwalskiej. I w tym miejscu kończy się wyprawa przez tysiąclecia Suwałk. Wyprawa, która dzięki Muzeum Okręgowemu, nie była smętną paplaniną, tylko prawdziwą podróżą w czasie, którą warto odbyć.

W suwalskim muzeum obejrzycie również jedyną w Polsce wystawę poświęconą wybitnemu malarzowi Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu. Urodzony w Suwałkach artysta spędził tu również dzieciństwo i wczesną młodość. Galeria pokazuje najwybitniejsze dzieła malarza ze zbiorów własnych, depozytów z Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki w Łodzi oraz pozyskane od prywatnych właścicieli.

SPACER PO SUWAŁKACH

adres 16-402 SUWAŁKI Orientacyjny czas zwiedzania 2-3 godz. Godziny otwarcia 24h/7 Cennik biletów wstępu bezpłatne

Uzbrojeni w potężną dawkę wiedzy o historii Suwałk i Suwalszczyzny, wyruszamy na spacer po mieście. Ze względu na krótką historię, nie znajdziemy tu wielu niezwykle cennych zabytków architektury, warto jednak zwrócić uwagę na klasycystyczne zabudowania wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Kościuszki. Wytyczne, jakie powstały w 1820 roku, spowodowały powstanie nietypowego układu przestrzennego tzw. miasta ulicówki.

Oprócz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, o którym opowiadaliśmy w muzeum, z miastem związana jest także słynna Maria Konopnicka. Pisarka urodziła się i spędziła młodość właśnie w Suwałkach. Dawny Nowy Rynek w latach 60 XX wieku przekształcono w plac i nadano mu imię Marii Konopnickiej.

Suwałki są nazywane polskim biegunem zimna. Choć lato jest tu ciepłe (do 35 st. C), to długa i mroźna zima trwa od końca listopada aż do początków kwietnia. Być może dlatego reprezentacyjny deptak miasta, łączący Nowy Rynek ze Starym, nosi nazwę Chłodna. Ma swój klimat nie tylko przez stałe zacienienie ale i usytuowanie w linii wiatru, który najczęściej wieje tu z zachodu. Klimat ten tworzą także zabytkowe kamienice.

Znajdziecie tu także ławeczkę z bluesmanem grającym na gitarze. Jest to hołd, a zarazem promocja corocznego Suwałki Blues Festival.

Po drugiej stronie ulicy Chłodnej znajduje się Stary Rynek, przekształcony w latach 20 XX wieku w park miejski. Jest typowym przykładem miejskich założeń ogrodowych tamtej epoki. Służył całorocznej rekreacji mieszkańców: latem organizowano koncerty, zimą alejki zamieniano w ślizgawki.

Spacerując po Suwałkach, natkniecie się, w charakterystycznych punktach miasta, na małe postacie, które przeniosły się do naszego świata wprost z kart baśni Marii Konopnickiej. Jest to powstały w 2013 roku, Szlak Krasnoludków. Składa się on z ośmiu figurek bohaterów wspomnianej wcześniej baśni „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”.

Na zakończenie spaceru po Suwałkach warto wybrać się nad Zalew Arkadia. Zbiornik wodny utworzony sztucznie w podmokłym zakolu Czarnej Hańczy, powstał na początku XVIII wieku, na potrzeby kamedulskiego młyna. W XIX wieku zalew stracił pierwotną funkcję i zaczął służyć rekreacji mieszkańców. W 1911 roku w pobliżu stanął budynek Teatru Arkadia, w 1927 roku otwarto kompleks obiektów sportowych. Podczas II wojny światowej zalew został zasypany przez Niemców. Po wojnie odbudowali go polscy saperzy i do dziś służy rekreacji suwalczan i turystów.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć jeziora, muzea i skanseny
Dla kogo? aktywnych, szukających spokoju, dwojga, rodzin z dziećmi, seniorów, odkrywców

Lokalizacja

Suwalszczyzna, Warmia i Mazury
Suwałki

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz