Szlak Litewski na Suwalszczyźnie

Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
Szlak Litewski na Suwalszczyźnie
1 2 3 4 5 6 7

Opis wycieczki

Orientacyjne przejazdy między atrakcjami 23 km; 30 min.

Jeziora, lasy i ciągnące się kilometrami pola, to pejzaż, który będzie nam towarzyszył podczas dzisiejszej wyprawy. Kraina, którą przed wiekami zamieszkiwał lud niezwykle odważnych i bitnych rabusiów, czczących słońce, gwiazdy i błyskawice, składający ofiary ze zwierząt i jeńców wojennych. Zobaczymy jak wyglądały ich grody i miejsca kultu oraz opowiemy, dlaczego dziś już ich nie spotkamy. Sprawdzimy także jak wygląda XVII wieczny klasztor, w którym znajdowała się szkoła rolnicza oraz odwiedzimy wioskę dwóch tajemniczych mistrzów.

OSADA PRUSKO-JAĆWIESKA

Adres OSZKINIE 42, 16-515 OSZKINIE Orientacyjny czas zwiedzania 1.30 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu płatny - ok 10 zł (2020r.)

Jest to kamienno-drewniany kompleks, odwzorowujący dawny gród Jaćwingów. Prezentuje wiele aspektów ówczesnego życia: wierzenia, założenia obronne, budynki mieszkalne i gospodarcze oraz codzienne życie. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt, gdzie można się prawdziwie przenieść w czasie i przestrzeni, zobaczyć i poczuć, jak w XII-XII wieku żyły plemiona Bałtów.

Jaćwingowie wierzyli w różne demony i bóstwa opiekuńcze. Nie budowali świątyń, a za miejsce kultu służyły święte gaje, dąbrowy, źródła i kamienie. Jaćwingowie wierzyli w życie pozagrobowe. Składali ofiary ze zwierząt i płodów rolnych i czasem z jeńców wojennych.

Osada, którą odwiedzamy, ma na celu zachowanie pamięci o Jaćwingach i Prusach, jako przodkach zamieszkujących niegdyś te tereny. Kompleks składa się z grodów, warowni, kurhanów, miejsc kultu i rytualnego basenu strzeżonego przez boga-węża Žaltisa. Zadziwia rozmach prowadzonych prac, bowiem w Oszkiniach powstają nie prowizoryczne atrapy czy nieudolne kopie, ale odtwarzane pieczołowicie średniowieczne obiekty, których projekty konsultowane są z archeologami i historykami. Turyści mogą też spróbować życia w spartańskich warunkach: nocować w chatach zbudowanych z bel, na zrekonstruowanych drewnianych łożach pod przykryciem ze skór, oraz przygotowywać potrawy na kamiennych paleniskach.

Jaćwingowie unikali staczania walnych bitew oraz zdobywania fortyfikacji. Swoją taktykę opierali na szybkich atakach i powrocie z łupami.

KLASZTOR PODOMINIKAŃSKI W SEJNACH

adres PLAC ŚWIĘTEJ AGATY 6, 16-500 SEJNY  Orientacyjny czas zwiedzania 1 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Sejny to niewielkie miasteczko nad rzeką Marychą, leżące niemal na krańcu świata, a już na pewno na końcu Polski. Znane jest jako najmniejsze miasto powiatowe w kraju i ważny ośrodek mniejszości litewskiej w Polsce, natomiast jego największą atrakcją jest obronny klasztor Dominikanów. Gdy wjedziemy do Sejn, na pierwszy plan wysuwa się przepiękna budowla o masywnych murach i okrągłych basztach, przypominająca nieco z daleka magnacki zamek.

Niestety lata powojennej edukacji i transformacji politycznej, odcisnęły na budynku klasztornym swoje piętno. O ile z zewnątrz obiekt wygląda nieźle, wewnątrz jest już gorzej. Jeśli szukacie pięknie i bogato wykończonych pomieszczeń, znanych z innych budowli klasztornych, to w Sejnach ich nie znajdziecie. Są tu za to surowe ceglane ściany, drewniana, skrzypiąca podłoga lub wręcz klepisko i niesamowita, niepowtarzalna atmosfera starej budowli klasztornej, dla której warto tu przyjechać.

W odnowionej lub raczej lepiej zachowanej części budynku, znajdują się niewielkie wystawy. W Sali dumnie nazwanej Skarbcem, znajduje się Muzeum Diecezjalne. Ekspozycja prezentuje eksponaty związane z historią sejnieńskiego seminarium i biskupów diecezjalnych. Zobaczyć tu można ornaty, kielichy mszalne, monstrancje, feretrony czyli obrazy religijne w ozdobnych ramach czy dary od parafian dla Biskupów.

W Sali Etnograficznej zobaczymy ślady wielokulturowości tych ziem. Jaćwingowie, żydzi, tatarzy, Polacy i Litwini, którzy zamieszkiwali te tereny, zostawili tu wyraźne ślady swojej bytności.
W dużo lepszym stanie jest zbudowany w wątku nowożytnym, w stylu baroku wileńskiego, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Obok kościoła w Różanymstoku stanowi jedyny przykład tego typu świątyni na terenach obecnej Polski.

SKANSEN LITEWSKI, WIOSKA DWÓCH MISTRZÓW

 Adres SZKOLNA 67, 16-515 PUŃSK Orientacyjny czas zwiedzania 1,5 godz. Godziny otwarcia www Cennik biletów wstępu www

Naszą wycieczkę kończymy w Puńsku, nieformalnej stolicy polskich Litwinów. W puńsku Litwini stanowią 80% mieszkańców, dlatego też powstał tu skansen litewski, a właściwie okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy w nim dom mieszkalny, oborę, stodołę, spichlerz i studnię z żurawiem. W każdym z budynków znajdują się eksponaty związane z uprawą roli, dawne narzędzia rolnicze i wyposażenie typowych domostw ludności pochodzenia litewskiego.

Tuż przy skansenie znajduje się atrakcja dla dzieci, Wioska Dwóch Mistrzów, będąca częścią Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny. Dwaj mistrzowie - patroni wioski to krasnoludek Koszałek-Opałek i świerszcz Sarabanda. Jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami. Wędrując po wiosce i rozwiązując różnorodne zadania można zgłębić tajniki języka, liternictwa oraz muzyki. Nagrodą za wyjście z labiryntu jest możliwość przeczytania „Legenda o pięknej Jegli i Żaltisie” po polsku, litewsku i białorusku. W towarzystwie świerszcza Sarabandy można poznać pieśni i tańce litewskie oraz spróbować gry na instrumentach w muzycznym namiocie. A po pełnej wrażeń przygodzie można pobawić się na placu zabaw nawiązującym do wiersza Abecadło Juliana Tuwima.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć Jeziora, Zabytki, Muzea i skanseny, Kościoły i sanktuaria
Dla kogo? Aktywnych, Rodzin z dziećmi, Seniorów, Poszukiwaczy tajemnic i historii

Lokalizacja

Suwalszczyzna, Warmia i Mazury
Sejny

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz