Szydłów - polskie Carcassonne

Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
Szydłów - polskie Carcassonne
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Opis wycieczki

ZAMEK W SZYDŁOWIE -> BRAMA KRAKOWSKA I MURY MIEJSKIE -> KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH -> RUINY KOŚCIOŁA I SZPITALA ŚW. DUCHA -> KOŚCIÓŁ ŚW. WŁADYSŁAWA -> SYNAGOGA -> RYNEK

Orientacyjny czas zwiedzania 1 km; 3 godz.

Położony w województwie świętokrzyskim Szydłów może poszczycić się świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z murami obronnymi, pozostałościami zamku i bramami miejskimi, dzięki czemu bywa nazywany "polskim Carcassonne". Szydłów ma za sobą długą, pełną wzlotów i upadków historię, a zabytkami mógłby obdzielić kilka większych miast. Dziś nie pełni już ważnej roli politycznej, obronnej czy handlowej, jednak nadal pozostaje niezwykle ciekawym miejscem, do którego odkrycia Was zapraszamy .

ZAMEK W SZYDŁOWIE

adres SZKOLNA 10, 28-225 SZYDŁÓW czas zwiedzania 0,5-1 godz. cennik www godziny otwarcia www

W XIV wieku Kazimierz Wielki, wraz z murami miejskimi, wznosi zamek zajmujący zachodni narożnik miasta. Składa się on z dwóch domów zamkowych, wieży ostatecznej obrony i bramy zamkowej. Budynek południowy, którego ściany zachowały się do dziś w pełnej wysokości, ma plan prostokąta o bokach 13 i 35 metrów. Okres świetności zamku przypada na czasy rządów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.

Z polecenia tego ostatniego trzymano tu w niewoli najmłodszego królewskiego brata, Świdrygiełłę, późniejszego Wielkiego Księcia Litwy.

W kolejnych wiekach zamek, podobnie jak miasto, ucierpiał od pożarów i najazdów. Jeszcze w 1723 roku przebudowano go i zmodernizowano, ale niedługo potem został opuszczony, a w 1822 resztki wystawiono na licytację z przeznaczeniem do rozbiórki. Planów nie zrealizowano, bo nie znalazł się chętny. Od początków XX wieku rozpoczęto prace zabezpieczające, które zakończono na przełomie ostatnich lat.

Z dawnego, średniowiecznego założenia, do naszych czasów przetrwał budynek dawnej rezydencji królewskiej, a w miejscu dawnej wieży ostatniej obrony, XVI wieczny budynek Skarbczyka. Znajduje się tu Muzeum Zamków Królewskich, w którym możemy obejrzeć makiety zamków oraz realistyczne figury ważnych osobistości z historii Polski, w strojach z epoki. Całość uzupełnia ekspozycje artefaktów odkrytych podczas badań archeologicznych szydłowskiego zamku m.in. monet, narzędzi, elementów ubioru i uzbrojenia, kafli oraz naczyń ceramicznych.

Zamek królewski w Szydłowie był budynkiem dwukondygnacyjnym. W przyziemiu zachowały się dwa piece hypokaustyczne, ogrzewające ciepłym powietrzem górną kondygnację. W Sali tronowej na piętrze, zachowała się kamieniarka okienna, a we wnękach tzw. sedilia, gdzie można było usiąść i kontemplować widok z okna. Część zachodnia budynku była komnatą królewską. W przyziemiu znajduje się również wystawa, pokazująca jak w średniowieczu wydobywano zaznania i jak ciężką byłą praca kata.

BRAMA KRAKOWSKA I MURY MIEJSKIE

adres 28-225 SZYDŁÓW  czas zwiedzania 20 -40 min. cennik bezpłatnie godziny otwarcia 24h/7

Wzniesione z łamanego piaskowca obronne mury miejskie, powstały w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego, co potwierdza kronika Jana z Czarnkowa. Pierwotnie miały one długość około kilometra i w ich obwodzie nie znalazła się ani jedna baszta. Umocnione były jedynie bramy: nieistniejąca już Opatowska na północy oraz Krakowska w części zachodniej. W ten sposób zamknięte murami miasto zajmowało powierzchnię 6,5 ha.

Do dziś zachowało się ok. 700 metrów obwarowań, przy czym szczególnie urodziwe są zwieńczone regularnym krenelażem odcinki: wschodni i zachodni, mierzące do 7 metrów wysokości i 2 metry grubości.

Charakterystycznym punktem umocnień jest brama Krakowska. Nietypowy wygląd jej górnej części, ujętej w formy strzelnic i okrągłych narożnych wieżyczek, to efekt renesansowej przebudowy, jaka miała miejsce w pierwszej połowie XVI wieku. Wysunięta do przodu część bramy posiada sklepiony łuk, w którym umieszczona była żelazna brona. Kwadratowe przedbramie dodatkowo broniło wejścia, chroniąc istniejący tu, podnoszony na łańcuchach zwodzony most.

KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

adres KAZIMIERZA WIELKIEGO 12, 28-225 SZYDŁÓW czas zwiedzania 0,5-1 godz. cennik www godziny otwarcia www

Malowniczo położony na wzgórzu na południowy-zachód od miasta i otoczony starym murem kościółek, jest jednym z najciekawszych zabytków Szydłowa. Wzniesiony prawdopodobnie w XIV w., mimo częściowej przebudowy zachował charakter gotycki.

W 1946 r. we wnętrzu odkryto pozostałości gotyckiej polichromii figuralnej z XIV wieku. Przedstawiają one sceny z Nowego Testamentu, m.in. najlepiej zachowane "Siedem radości Maryi", czy też sceny pasyjne. Warto zwrócić również uwagę na sceny przestawiające siedem grzechów głównych, gdzie każdy symbolizowany jest przez zwierzę na którym wjeżdżają do piekła grzesznicy.

RUINY KOŚCIOŁA I SZPITALA ŚW. DUCHA

adres STASZOWSKA 15, 28-225 SZYDŁÓW czas zwiedzania 0,5-1 godz. cennik www godziny otwarcia www

Przy cmentarzu, tuż za murami miasta, znajdują się ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego oraz szpitala dla ubogich i starców. Kościół powstał w latach 1630-1635 a pomiędzy 1658 i 1663, kościół powiększono o chór muzyczny i dobudowano dwa skrzydła szpitalne. W tej formie funkcjonował do XVIII wieku, kiedy to został zniszczony od uderzenia pioruna.

KOŚCIÓŁ ŚW. WŁADYSŁAWA

adres STASZOWSKA 15, 28-225 SZYDŁÓW czas zwiedzania 20 -40 min. cennik bezpłatnie godziny otwarcia 24h/7 z zewnątrz, wewnątrz jak nie ma naborzeństw

Kościół pw. św. Władysława to zaledwie jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Jako jedyny zabytek Szydłowa wzniesiony został nie z wapienia, a z cegły.

Ufundował go król Kazimierz Wielki, wg legendy, jako jeden z siedmiu kościołów pokutnych za spowodowanie śmierci ks. Baryczki.

Pierwotna świątynia wzniesiona była na planie prostokąta z wielobocznym prezbiterium. W okresie renesansu do nawy głównej dobudowano nawę boczną o sklepieniu kolebkowym. Wewnątrz warto obejrzeć ołtarz główny pochodzący z 1518 r. i przedstawiający Maryję i świętych Piotra i Pawła oraz ołtarz boczny z późnogotyckimi rzeźbami Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Jan Chrzciciela.

Nie lubisz czytać - obejrzyj

Dodatkowe informacje o wycieczce

Chcę zobaczyć góry, muzea i skanseny, zamki i pałace, fortyfikacje i obiekty militarne, kościoły i sanktuaria
Dla kogo? szukających spokoju, dwojga, rodzin z dziećmi, seniorów, odkrywców, poszukiwaczy tajemnic i historii

Lokalizacja

Góry Świętokrzyskie i Kielecczyzna
Szydłów

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz